תמונה בקורות חיים – כן או לא ?

לרוב הישראלים אין תמונה במסמך קורות חיים שלהם, עובדה שאינה קיימת באירופה וצפון אמריקה. רק לאחרונה, הוספת תמונה על גבי קורות חיים החלה לתפוס יותר תאוצה. אז האם כדאי להוסיף תמונה בקורות חיים או לא ‘לקחת את הסיכון’?הדעות חלוקות לשתיים.יש את אלו הגורסים כי תמונה בקורות חיים היא אלמנט מיותר מכמה סיבות:

  1. מטרתם של קורות חיים עבור המגייס היא להבין אם יש למועמד יכולות וניסיון העומדים בקנה אחד עם דרישות התפקיד. תמונה של הפנים של המועמד לא יכולה לתת את המידע הזה.
  2. בימינו, מגייסים נכנסים לפרופיל הפייסבוק של מועמדים שמעניינים אותם ושם הם יכולים לראות יותר מתמונה אחת של המועמד. בנוסף, אם התמונה ששמנו בקורות החיים אינה מהמוצלחות שלנו, או אינה מתאימה להקשר תעסוקתי, זה עוד עלול להותיר רושם שלילי על המגייס.
  3. הוספה של כל מיני אלמנטים לקורות חיים שאינם הכרחיים, מייצרת בצד השני תחושה של מאמץ יתר מצד המועמד- האם הוא לא מסתפק בפירוט ניסיונו וכישוריו ולכן רצה להוסיף עליהם?

לעומת זאת, יש את אלו הגורסים כי להוסיף תמונה בקורות חיים יכול לקדם את המועמד וזאת מכמה סיבות:

  1. בני אדם נוטים לזכור יותר טוב תמונות מאשר משפטים כתובים. זאת הסיבה ששטראוס משתמשת בלוגו ציורי בפרסומים שלה ולא במקבץ משפטים. לכן, אם אנחנו רוצים שיזכרו אותנו, תמונה שלנו במסמך קורות חיים היא כלי אידיאלי לעניין זה.
  2. הוספת תמונה לקורות חיים מייצרת מעיין שבירת שגרה. מגייסים עוברים על פני עשרות עד מאות קורות חיים ביום, וכמעט כל מסמך קורות חיים דומה למשנהו. אם מגייס נתקל, בין מאות קורות החיים שהוא עובר עליהם ביום, בקורות חיים מלווים בתמונה, זה ימשוך את העין שלו יותר ויגרום לו להתעכב עליהם.

לסיכום, הוספת תמונה לקורות חיים היא אינה עניין מחייב, אלא נתונה להחלטת המועמד. במידה והחלטתם להוסיף תמונה לקורות חיים, אתם חייבים לנקוט בכמה צעדים חשובים על מנת שלא להזיק לעצמכם ולמועמדות שלכם:

  • שימו לב כי מסמך קורות חיים הינו מסמך תעסוקתי לכל דבר ולכן לתמונות חוף הים/יציאה עם חברים לפאב וכו’  – אין מקום בקורות חיים. בחרו תמונה אשר בה אתם משירים מבט למצלמה, לבושים ומסודרים בצורה מכובדת ומותאמת (לא חשופה או זרוקה מדי) וכמובן, תמונה ברורה ולא מטושטשת.
  • בגלל הנטייה שלנו לזכור תמונות טוב, אתם רוצים לוודא שהעובדה שזוכרים אתכם לא תבוא לרעתכם. כשמגייס רואה קורות חיים עם תמונה שלכם, זה נחמד. כשהוא מקבל בשבוע אחד, יום אחרי יום, את אותם קורות חיים עם התמונה הזו- זה עשוי לעייף אותו ואף לגרום לו לאנטגוניזם. הימנעו מלשלוח קורות חיים עם תמונה הרבה מאוד פעמים לאותו המקום.
  • אם החלטתם להוסיף תמונה, שימו לב שהיא לא משתלטת על הדף. השתמשו בתמונה בגודל תמונת פספורט ומקמו אותה בצד שמאל של הדף בפינה בעליונה.