סוגי שאלות בראיון עבודה

מנהל מגייס שעורך ראיונות עבודה למועמדים, עפ”י רוב משתמש בבנק השאלות המוכר: “ספר על עצמך”, “למה אתה מתאים לתפקיד”, “מהן החסרונות שלך כעובד” וכדומה.

מטרת מאמר זה, היא להעשיר את בנק השאלות שנשאל בראיונות עבודה. החשיבות הרבה – כך נוכל להקיף תחומים רחבים ומעמיקים יותר בעת היכרותנו עם המועמד. סיבה נוספת וחשובה לא פחות היא הגיוון – חזרה על אותן שאלות שוב ושוב יכולה להיות מעיקה ומייאשת.

מטרתו העיקרית של ראיון עבודה היא לבחון את מידת ההתאמה של המועמד לתפקיד ולארגון המיועד. את השאלות ניתן לחלק לקטגוריות:

  1. שאלות סגורות– שואלות בעיקר על מידע קונקרטי . לדוגמא: “איפה את/ה גר/ה?” , “איפה למדת?”, “כמה זמן עבדת בעבודה X?” עדיף שסוג שאלות זה יתפוס חלק קטן בראיון עבודה, משום שניתן לענות על שאלות אלו מתוך מסמך קורות חיים או שאלון פרטים אישיים של המועמד.
  1. שאלות פתוחות– אלו הן שאלות שמלמדות אותנו הכי הרבה על המועמד. שאלות מסוג זה מאפשרות למועמד לבחור איך יענה, כיצד ינסח ובמה יתמקד בתשובה, ולנו הן מאפשרות להסיק מסקנות לגביו מתוך הבחירות שלו. לדוגמא: “מה אהבת במקום העבודה הקודם?”. המועמד יכול לבחור להתמקד בנוחות האישית שלו ולענות: “אהבתי את הקרבה לבית והשעות הנוחות”, הוא גם יכול להתמקד בעשייה האמיתית שלו ולענות: “אהבתי את האחריות הגדולה שהייתה לי, היכולת שלי לפתור בעיות ולהביא את עצמי לידי ביטוי”.
  2. שאלות מעברים– שאלות שדרכן ננסה להבין את הבחירות של המועמד בצמתים שונים בחייו, המניעים שלו, מה מחזיק אותו במקום עבודה ומה גורם לו ללכת. לדוגמא: “למה עזבת את מקום עבודתך האחרון?”, “למה ביקשת להחליף תפקיד בצבא?”, “למה החלטת ללמוד תואר ב- x?”.
  1. שאלות התמודדות– שאלות שדרכן ננסה להבין כיצד האדם מתמודד במצבים שונים, בעיקר אל מול קשיים, אך לא רק. האם הוא נרתע, האם הוא מתעקש, האם הוא יצירתי, האם קר רוח וכדומה. שאלות מסוג זה עדיף לשאול בהסתמך על מצבים שקרו למועמד בעבר ועימם הוא התמודד, ולא מצבים היפותטיים. לדוגמא: “תאר קונפליקט שחווית מול המנהל שלך בעבודתך הקודמת וכיצד התמודדת מולו?”, “ספר על כישלון / הישג שחווית בחייך המקצועיים?”, “מהן החולשות שלך?”.
  1. שאלות מוטיבציה–  כשמן הן. שאלות אלו מלמדות אותנו על מידת המוטיבציה של המועמד לעבודה בכלל ולתפקיד ולארגון בפרט. לדוגמא: “מה אתה מחפש היום?”, “למה הגעת דווקא אלינו?”, “מה מעניין אותך בתפקיד?”, “מה אתה יודע על הארגון?”.
  1. שאלות על הערכה עצמית- שאלות שדרכן אנו למדים על מידת המודעות העצמית של המועמד ומידת המסוגלות העצמית שלו. עד כמה המועמד מאמין בעצמו וביכולותיו, מה שבתפקיד יגרום לו ליזום ולהצטיין. לדוגמא: “למה אתה מתאים לתפקיד?”, “דרג עצמך מ 1-10?”, “מה אנשים שעבדו איתך היו מספרים עליך?”.

מתוך תשובותיו של המועמד ניתן ללמוד המון. אם השאלה היא שאלת מוטיבציה, זה לא אומר בהכרח שלא ניתן ללמוד מתוך תשובתו על מידת ההערכה העצמית של המועמד כלפי עצמו. כמו כן, ראיון עבודה הוא מצב דינאמי ונתון לשינויים. יכול מאוד להיות שהמועמד עצמו יעלה מידע בתשובותיו שיגרום לנו לשאול שאלה נקודתית בהתייחס למה שהעלה, ולא בהכרח לפי סדר השאלות שבנינו לעצמנו. לבסוף, צריך לזכור כי תשובות המועמד הן דיווח עצמי, המועמד מדווח לנו על פי ראות עיניו. יחד עם זאת, יש לשים לב כי המועמד מעביר מידע סמוי במקביל. כל הזמן!.