מרכז הערכה

יש הרבה תפקידים בשוק העבודה שאינם תפקידים מורכבים מדי, אינם דורשים יכולות ייחודיות, ולפיכך אינם דורשים יום אבחון ארוך. בדרך כלל, תהליכי גיוס לתפקידים אלו יהיו מסיביים מאוד וכוללים מספר רב של מועמדים (גיוס מאסות). המתכונת האבחונית המועדפת במקרים אלו הנה מרכז הערכה מכמה סיבות:

  1. מרכז הערכה מקבץ בתוכו קצת מכל דבר – שלב הכרות ראשוני, משימת דיון קבוצתי בסיסית, משחקי תפקידים קצרים וראיון ממוקד ותכליתי. כך, ניתן לבחון את המועמד בכלים אבחוניים חשובים, ללמוד באופן ברור על מאפייני התנהגותו, דפוסי החשיבה שלו ומידת ההתאמה שלו לקריטריונים ספציפיים לתפקיד, אך לא לרדת לעומק שאין בו צורך.
  2. סינון מוקדם – מבנה של מרכז הערכה הוא כזה שראיונות אישיים עם המועמדים נעשים בסוף התהליך. כלומר, במהלך מרכז ההערכה, ההיכרות, המשימה הקבוצתית ניתן לגבש חוות דעת ראשונית על המועמדים שתאפשר לנו לבצע סינון מוקדם של המועמדים ולהמשיך לשלב הראיונות האישיים רק עם חלק מהם, אלו שנמצאו מתאימים יותר לתפקיד.
  3. חסכון בזמן – היות ואין צורך ברבדים אבחוניים מעמיקים לתפקיד, ניתן לחסוך בזמן יקר ולקצר את יום האבחון משמונה שעות של מבחני מחשב מתישים, מבחני עט ודף וכו' למרכז הערכה בן שלוש שעות בערך. המודל המקוצר הזה הוא יתרון גם עבור המועמד ובוודאי שעבור המעסיק, בעיקר אם גיוס העובדים שלו הינו מסיבי.