טיפים לקראת ראיון עבודה

ראיון עבודה הוא שלב לא פשוט בתהליך חיפוש העבודה. רובנו חוששים משלב זה, בעיקר בגלל פקטור משמעותי של חוסר וודאות ושליטה. כבני אדם אנחנו אוהבים להרגיש שאנחנו בשליטה במצב. בסיטואציה כמו ראיון עבודה, התחושה היא, על פי רוב, בלבול וחוסר שליטה, תחושה העשויה לגרום לתסכול ולחץ, ואלו בתורם לתחושה של חוסר ביטחון העלולה לחבל לנו בראיון עבודה ולהביא לכך שנפספס את ההזדמנות שניתנה לנו לקבלת המשרה. למעשה, אנו מוצאים את עצמנו במעגל שהולך ומתחזק מעצם קיומו. איך שוברים את המעגל הזה?

עבודה מנטאלית – חשוב מאוד להזכיר לעצמי למה אני מתאים לתפקיד.

 1. לקחת דף, ולרשום את כל הסיבות שבגינן אתה המועמד הראוי ביותר לתפקיד- ניסיון מקצועי, תכונות אופי, מיומנויות, ידע ועוד.
 2. לעמוד מול מראה (בפרטיות כמובן), להסתכל על עצמך ישירות בעיניים ולהגיד בקול רם 10 דברים שאתה מעריך בעצמך.
 3. לנקוט בגישה חיובית ומכבדת, בראש ובראשונה כלפי עצמך, וכן כלפי המראיין שלך בסיטואציית ראיון העבודה.
 4. לא להתעסק במה המראיין רוצה לשמוע, אלא להתמקד במה אני רוצה שהמראיין יידע עליי.

חשוב לזכור שלמראיין אין עיניי רנטגן או חוש שישי. הוא בסה”כ רואה את מה שאתה תאפשר לו לראות, הוא שומע את מה שאתה בוחר לומר לו. המראיין יתרשם ממך כאדם בעל ביטחון עצמי, אם זה מה שתרגיש לגבי עצמך. המראיין יתרשם ממך כבנאדם בוגר ובשל, אם זה מה שתחשוב על עצמך. למעשה, השליטה בידיים שלך- אתה מחליט אם אתה מאמין בעצמך וביכולותייך, ובכך משפיע על הדרך שבה המראיין תופס אותך.

עבודה פרקטית – חשוב להגיע לראיון רענן, מאורגן וממוקד.

 1. לישון טוב בלילה שלפני, לעשות מקלחת מרעננת ולאכול ארוחת בוקר טובה אך קלילה.
 2. להתלבש בביגוד מותאם, אך נוח.
 3. לדעת מה אתה רוצה להגיד ולהשתדל שלא להרחיב תשובותיך באופן מוגזם. מומלץ להשתמש בדוגמאות אמיתיות, אך יש לחשוב אילו דוגמאות אתה מעדיף להשתמש בהן על מנת להמחיש את המסר שלך.
 4. לחשוב גם על השאלות הקשות יותר, כמו התכונות החלשות שלך, קונפליקטים שחווית, סיבות עזיבה ממקומות עבודה קודמים ואיך אתה מתכוון להתמודד מולן.
 5. לזכור להעביר את המוטיבציה שאתה חש כלפי הארגון המדובר וכלפי התפקיד אליו אתה מתמודד.
 6. לשמור על איזון בכל דבר שאתה עושה או אומר. לא לפרט מדי על דברים לא רלבנטיים, אך גם לא לתת תשובות לקוניות ומתחמקות. לא להפגין התלהבות מוגזמת אך גם לא אדישות.
 7. שפת גוף. זהו תחום שרוב האנשים לא תמיד מודעים אליו, אך הינו בעל חשיבות רבה. חשוב להתנהל בשפת הגוף שלנו באופן המותאם לסיטואציה. לשבת בזקיפות ובזוית ישרה אל מול המראיין, לשמור על קשר עין, לא לשלב ידיים, לשמור על גבולות הטריטוריה של המראיין, וגם פה- לשמור על איזון, ללא תזזיתיות יתר, אך גם לא להיות קפואים בכיסא.

“התנהגות האדם בתהליך חיפוש עבודה מעצבת את חלון ההזדמנויות התעסוקתיות שלו”