איך להתמודד עם לחץ לפני ראיון עבודה?

כולנו היינו במקום הזה!  ערב לפני ראיון עבודה מתחילים להרגיש לחץ, דפיקות לב, חוסר ביטחון ובלבול. למה המעמד הזה כל כך מלחיץ אותנו?

מעמד של ראיון עבודה הוא מבחן לכל דבר. אנחנו נבחנים בעיניים של מישהו זר, והתוצאות הן כמעט מידיות- או שהתקבלנו או שלא….

ראיון עבודה = חוסר וודאות. אנחנו לא יודעים מה השאלות שנשאל, וגרוע מכך, אין לנו מושג מהן “התשובות הנכונות” שכדאי לנו לענות.

המצב הזה גורם לנו תחושה של חוסר שליטה במתרחש, וכנגזרת לכך, תחושת הלחץ עולה ועולה. אין ספק, שהתחושה הזו לא נעימה, בלשון המעטה, אך גרוע מכך היא ממש עשויה לפגוע ולהזיק לנו במהלך ראיון העבודה, והתוצאה תהיה שנשאיר רושם לא מוצלח במיוחד.

אז מה עושים כדי להירגע?

כל אדם מגיב אחרת ללחץ, ולכן לכל אדם יש שיטה שיותר מתאימה לו בכדי להפחית את הלחץ. הנה כמה דוגמאות שאנו מעניקים ללקוחותינו על מנת שיוכלו להתמודד בצורה הכי נכונה להם עם תחושת הלחץ והמתח:

  1. תרגילי נשימות- ערב לפני ראיון העבודה וגם באותו בוקר, עשו תרגילי נשימות. זה בדרך כלל נורא פשוט- כמה שאיפות ספורות פנימה וכמה נשיפות ספורות החוצה. שיטת הנשימות נכנסת לתחום שנקרא “ביופידבק”, ולכן מומלץ לחפש באינטרנט את המושגים “תרגילי נשימות” או “ביופידבק” ולהיעזר בהם.
  2. פירגון- לפרגן לעצמנו ולשאוב פרגונים מהסביבה התומכת. לעשות רשימה של כל הנקודות החזקות שלנו מבחינה מקצועית, של כל ההישגים שלנו במהלך תקופת העבודה. לבקש מאנשים קרובים אלינו להאיר לנו נקודות חיוביות שהם חושבים עלינו, גם ברמה המקצועית וגם ברמה הבינאישית.
  3. סימולציה- תרגלו עם מישהו קרוב או עם גורם מקצועי שאלות שיכולות לעלות בראיון עבודה ותשובות שניתן להם. לא צריך לשנן בעל פה את התשובות! ברגע שיש לנו כיוון מסוים לשאלות השונות, יהיה לנו הרבה יותר קל להתמודד איתן במהלך ראיון העבודה.

זיכרו כמה עובדות פשוטות:

  • טבעי להיות בלחץ במצב כזה. זה לא דבר חריג או לא מקובל, המראיינים שלנו מודעים ללחץ ולוקחים אותו בחשבון.
  • גם אם אנחנו מרגישים לחץ גדול- אף אחד לא רואה את זה כלפי חוץ. הסערה הרגשית הזו היא פנימית לנו, ולא חייבת להיות מוחצנת.
  • השליטה בראיון היא ברוב רובה בידיים שלנו. אנחנו אלה שבוחרים מה לספר ומה לא לספר, ולכן אנחנו אלה ששולטים במצב ולנו יש את היכולת להחליט מה הרושם שנשאיר על הצד השני.

“התנהגות האדם בתהליך חיפוש עבודה מעצבת את חלון ההזדמנויות התעסוקתיות שלו”