שפת גוף בראיון עבודה

לפני כשבוע ישבתי עם לקוחה שהגיעה אליי להכנה לראיון עבודה.

בתחילה, כמו בכל הכנה , עשינו סימולציה של ראיון עבודה אמיתי (הדמיה), ולאחר מכן נתתי לה משוב על התנהלותה במהלך ראיון העבודה- נקודות לשימור ונקודות לשיפור. אחד הדברים הבולטים במועמדת זו היה שפת הגוף שלה. זה היה מדהים לראות איך כל רושם שקיבלתי ממנה,כל קושי שחוותה בראיון, כל תחושה שעברה בליבה וראשה – הכל השתקף באמצעות שפת הגוף שלה.

היה לה מאוד לא קל להיות במצב הזה, היא לא חיפשה עבודה כמעט אף פעם. מיד אחרי שחרורה מצה”ל, התחילה לעבוד בחברה גדולה שם עבדה 12 שנים עד שלאחרונה בוצעו קיצוצים במחלקתה והיא נאלצה לעזוב ולחפש עבודה חדשה. לא היה לה ברור למה היא צריכה להוכיח את עצמה מעבר למה שרשום בקורות החיים שלה. היה לה קושי גדול לענות על השאלות בראיון עבודה ולשתף איתי פעולה.

כשהיא רק נכנסה למשרד, היא הייתה מאוד נחמדה ופתוחה, צחקה איתי והתעניינה בעשייה של המכון. ברגע שהגדרתי שמתחיל הראיון עצמו ושעליה להתנהג כפי שהייתה מתנהגת בראיון  עבודה אמיתי, היא נאטמה- לפתע ישבה על הקצה של הכיסא, מכופפת. היא לא הייתה מסוגלת להישיר אליי מבט ליותר משנייה אחת, ורוב הזמן הסתכלה מבעד לחלון. רגליה וידיה  היו משולבות והיא ממש התכנסה בתוך עצמה. פיזית. ממש אדם אחר ממה שנכנס אלי למשרד 10 דקות קודם לכן.

אחרי שסיימנו את סימולציית הראיון ולפני שעברנו לשלב המשוב, היא עדיין נותרה במתח רב והיה נדמה לי שהיא רוצה לברוח מהחדר. לאט לאט התחלתי לדובב אותה, לגרום לה להיפתח ולהירגע. ביחד, הצלחנו שתינו להבין מה הוא הקושי האמיתי שהעיק על ליבה. לא היה זה מעמד ראיון עבודה, גם לא השאלות ששאלתי. לבחורה הזו, באופן לא מפליא בכלל, היה מאוד קשה לעבד את העובדה שהיא פוטרה מעבודתה. שוחחנו לא מעט על העניין הזה, על תהליך הפרידה שעליה לעשות ממקום העבודה הקודם, מהתפקיד ומהאנשים. יחד, הצלחנו להבין שפיטוריה מעבודתה לא מספרים דבר וחצי דבר על יכולותיה כעובדת, על ביצועיה והישגיה בעבר, ובוודאי שלא על מה שתוכל להגשים בעתיד.

בדיוק כפי שבמהלך הראיון גופה החל להתכווץ, במהלך השיחה בינינו היא החלה להשתחרר משמעותית. אט אט התרווחה על הכיסא, נשענה לאחור, הביטה בעיניי ואפילו הניפה ידיה בהתלהבות כשדיברה על פעליה בתפקידה האחרון בארגון.

התחושות שלנו והמחשבות שלנו לא באות לידי ביטוי רק במה שאנו בוחרים להגיד או לא להגיד. שפת הגוף שלנו היא בעלת משקל רב במסר שאנו מעבירים על עצמנו לצד השני

הטיפ החשוב ביותר בעניין שפת הגוף שלכם הוא הרגישו טוב לגבי עצמכם ומה שיש לכם להציע. כך, גופכם ותנועותיו ישדרו זאת לבטח. בנוסף,

כמה טיפים קונקרטיים שבטח לא יזיקו:

  1. הקישו על דלת החדר בצורה בוטחת ולא רפה מדי (אך גם לא לנקוש בחוזקה רבה)
  2. במידה ומתבקשת לחיצת יד, ללחוץ יד באופן בוטח.
  3. שבו אל מול המראיין ואל תסיטו גופכם לצדדים. עדיף לשבת עד הסוף בכיסא ולא בקצה שלו. כמו כן, שבו בצורה זקופה אך גם כזו שיהיה לכם נוח בה.
  4. שמרו על קשר עין עם המראיין (אך לא לבהות בו).
  5. אין בעיה לשבת עם רגליים שלובות, עדיף שלא לשבת עם ידיים שלובות או להסתיר את הידיים.
  6. שמרו על מרחב המראיין בחדר- לא לשים ידינו על שולחנו או כל חפץ אחר, לא לגעת בחפציו שלו המונחים על השולחן.
  7. אל תגעו בפנים יותר מדי.
  8. אף פעם לא מזיק לחייך, אך עשו זאת במינון הגיוני :-)

התנהגות האדם בתהליך חיפוש עבודה מעצבת את חלון ההזדמנויות התעסוקתיות שלו